czwartek, 24 listopada 2011

"Drzewa i krzewy liściaste" Katarzyna Łazucka-Cegłowska, Maciej Mynett

 Latem dostałam w prezencie bardzo ciekawą książkę. Teraz gdy rośliny w ogrodzie przyszykowały się do zimowego snu z przyjemnością do niej zaglądam planując zakupy na przyszły rok. 
Na wstępie jak to zwykle bywa w takich książkach znajdują się krótkie porady na temat wybierania roślin, sadzenia ich nawożenia i nawadniania.
A następnie mamy bardzo ładnie przedstawiony szereg gatunków drzew i krzewów liściastych. Rośliny do katalogu wybrane zostały pod względem odporności na nasze warunki klimatyczne, więc nie znajdziemy w książce okazów, które należy zimować w piwnicach. Każdy opisany gatunek opatrzony został bardzo ładnym zdjęciem przedstawiającym cechę charakterystyczną danej rośliny. Tuż przy zdjęciu znajdują się symbole umożliwiające szybką klasyfikację rosliny: czy jest ona krzewem czy drzewem i jakie stanowisko preferuje. Wielu informacji na temat danego gatunku nie znajdziemy w tej książce. Tylko podstawowy opis wyglądu i wymagań, ewentualnie odmian w jakich roślina występuje, ale jest to doskonały początek dla wprawnych poszukiwaczy.
Drzewa i krzewy umieszczone są w książce w kolejności alfabetycznej według polskich nazw, więc odnalezienie raz już widzianego egzemplarza nie stanowi większej trudności.
Prawdziwą perełką jest "Kalendarz atrakcyjności roślin", przedstawiający każdą opisaną w książce roślinę w tabeli graficznej pokazującej jej kolor liści i kwiatów w zależności od pory roku.
Ja już znalazłam sobie drzewko którego będę szukać w następnym sezonie - glediczja trójcierniowa, o wspaniałych liściach przypominających paproć.
Książka: Drzewa i krzewy liściaste
Autor: Katarzyna Łazucka-Cegłowska, Maciej Mynett
Wydawnictwo: Multico
Oprawa: Twarda
Stron: 144
Cena: 28 zł

1 komentarz:

  1. Bez żadnych wątpliwości, także polecam :)

    Pozdrawiam
    Grzegorz

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...