sobota, 26 listopada 2011

Klon pospolity 'Royal Red' (Acer platanoides)

 Mój mąż jest zagorzałym kibicem kanadyjskiej drużyny hokejowej, dlatego tez gdy zakładaliśmy ogród miał  jedno gorące życzenie, aby znalazł się w nim klon. Aby spełnić jego życzenie przeglądnęłam sieć i książki za jakimś fajnym gatunkiem. I po kilku godzinach poszukiwań znalazła. Przepiękny klon czerwony 'Red Sunset'. Ale jak to w życiu bywa łatwiej znaleźć coś wirtualnie niż namacalnie. W żadnej z okolicznych szkółek takiego drzewa nie mogłam dostać, na dalsze wyprawy do Krakowa lub Rzeszowa nie mogłam sobie pozwolić z rocznym dzieckiem w samochodzie, a zakup takiego drzewa przez internet wydawał mi się trochę ryzykowny. Wreszcie dałam za wygraną. W październiku zakupiłam zastępstwo - klon pospolity 'Royal Red'. Jego czerwień nie jest tak żywa i intensywna jak mojego pierwotnego wyboru, powiedziałabym raczej że jest to buraczkowe bordo, no ale na bezrybiu i rak ryba. Teraz trochę żałuję, że nie zdecydowałam się na wyhodowanie mojego drzewka z nasion. Ale wszystko jeszcze przede mną. W tym arboretum, które to założę za 50 lat albo więcej na pewno będzie klon czerwony.
Rozmiar: maksymalna wysokość 10 m, rocznie przyrasta ok 50 cm
Liście: 15-17 cm szerokości, od czerwonych do czarno-purpurowych
Mrozoodporność: całkowita
Wymagania: małe wymagania glebowe, dobrze znosi słońce i półcień, intensywniej się wybarwia w słońcu. dobrze rośnie w warunkach miejskich

Przy okazji klonów, to znalazłam ciekawą stronę o tych drzewach-  klony.info, warto zajrzeć.

4 komentarze:

 1. Klony piękne są, będzie cieszył Ciebie jesienią kolorami.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prośbę męża spełniłaś, a te klon z pewnością będzie Was cieszyć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Po przeczytaniu o tym klonie u Ciebie podjełam ostateczną decyzję, że i u mnie musi zagościć:)miałam wątpliwości, ale jednak...na jakiej wys jest szczepienie u Ciebie?bo chyba nie doczytałam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam nie szczepionego. Przynajmniej tak teraz kojarzę. Gdy przestanie padać to jeszcze sprawdzę, ale prawie pewna jestem.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...