poniedziałek, 14 lutego 2011

Jodła kalifornijska (abies concolor)


Według moich pierwotnych planów o tej jodełce miałam napisać trochę później, ale okoliczności w jakich się znalazła sprawiły, że dla niej później może nie nastąpić. Dwa dni temu wiał wyjątkowo silny wiatr. Szczególnie nocą. O poranku zaś znaleźliśmy naszą jodłę w takim stanie:
Rośnie ona na terenie, który był nasypywany ziemią zeszłej wiosny, i już późną jesienią, zauważyliśmy, iż lekko się pochyla. Zapewne z powodu podziemnych grot, które po deszczach zaczęły się zapadać. Teraz mój mąż postawił krzyżyk na niej, ja jednak jutro wkraczam do akcji i postaram się ją uratować. Mogą mi to utrudnić dotkliwe mrozy, jakie nadeszły w ostatnich dniach, ale na pewno nie zostawię naszej jodełki samej sobie.

Rozmiary: do 20 a nawet 40 m wysokości w naszym klimacie po ok 15 latach osiąga 6 m. wysokości, ( inne źródła podają że przyrasta średnio 25 cm rocznie)
Pochodzenie: centralna część Ameryki Północnej, obszary górskie w Kalifornii, Utah i Kolorado.
Igły: 4-7 cm długości, kształtem przypominające szablę, szarozielone lub niebieskie

Szyszki: 7-13 cm długości, walcowate, stojące, w odcieniach zieleni i fioletu
Wymagania: gleba uboga, przepuszczalna, sucha lub umiarkowanie sucha, odczyn od lekko kwaśnego do lekko zasadowego, lubi stanowiska słoneczne ale również półcień
Ciekawostki: igły po roztarciu pachną cytryną

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...