środa, 9 lutego 2011

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum)

Pierwszymi roślinkami zasadzonymi na naszej działeczce były trzy sztuki borówek amerykańskich.  W zeszłym roku dochowaliśmy się też 3 sztuk owoców. Niektórzy nie przepadają za borówkami amerykańskimi, wynoszą wysoko nad nie nasze polskie odmiany leśne. W smaku owszem jest niezaprzeczalna różnica, ale wcale nie powiedziałabym że tak bardzo na niekorzyść tych amerykańskich. Ja osobiście lubię oba gatunki; polski przegryzam sobie w lesie na spacerze a amerykański opalając się na leżaku przed domem. 
Pyszne są pierogi z borówki amerykańskiej, prawnie nie do odróżnienia od tych tradycyjnych. A w niektórych wypiekach borówka amerykańska sprawdza się bardziej niż polska ze względu na brak podlewającego ciasto soku.
Tak więc z niecierpliwością czekam następnego sezonu letniego. I liczę na to że będzie bardziej urodzajny niż poprzedni.

Rozmiary: w zalezności od gatunku od 10 cm do 4 m
Pochodzenie: Ameryka Północna i Azja wschodnia
Liście: długość od 1 do 8 cm, szerokość od 0.5 do 3.5 cm niektóre odmiany mają liście całoroczne
Kwiaty: dzwonowaty kształt, barwa biała bladoróżowa lub czerwona
Owoce: Jagody o średnicy od 5 do 16 mm z korona na końcu,
Wymagania: gleba lekka-piaszczysta, wilgotna, kwaśna, z dużą zawartością próchnicy (ok. 10%), stanowisko nasłoneczniona zagwarantuje nam słodycz owoców, do zapylania potrzebuje innego krzewu więc zaleca się sadzenie w grupach w odstępach 2 do 2,5 m.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...