piątek, 2 grudnia 2011

"Zamieszkaj w ogrodzie" David Stevens

Wielu z nas przenosi część swojej codzienności z domu do ogrodu. I nie mówię tutaj o pracy przy pielęgnacji roślin, ale o porannej kawie na tarasie, czytaniu książki w hamaku, czy rodzinnym grillowaniu.
Książka "Zamieszkaj w ogrodzie" Davida Stevensa, przedstawia jak w nowoczesny sposób urządzić swój ogród tak, aby był idealnym miejscem do spędzania czasu. 
Ogólna koncepcja książki nie do końca jest zgodna z moim wyobrażeniem ogrodu, ale wiele zaprezentowanych w niej rozwiązań przykuło moją uwagę na dłużej. Ja jestem typem kolekcjonera roślin, lubię wiedzieć co u mnie rośnie i mieć świadomość że dana roślina jest na swój sposób wyjątkowa. Stevens natomiast przedstawia ogrody jako "pokoje", dla których rośliny są tłem, a raczej ścianami, dachami czy podłogami. W książce nie znajdziemy opisów gatunków roślin pojawiających się na zdjęciach, nie będzie tam też nic o pielęgnacji ogrodu. Przedstawione są w niej raczej rozwiązania architektoniczne, pomysły na wspaniały wystrój naszego ogrodu, tak by przypominał on mieszkanie - komfortowe, nowoczesne, miłe dla oka. 
Przepiękne zdjęcia przedstawiają ogrody z różnych stron klimatycznych, urządzone w różnych stylach. Rozdziały dzielą książkę zgodnie z koncepcją "pokoi w ogrodzie". Jest więc osobno "relaks" z wygodnymi kanapami wyłożonymi mnóstwem poduszek, leżakami, a na jednym zdjęciu mamy nawet pokazane bardzo klimatyczne miejsce do spania na świeżym powietrzu w upalne noce. Następnie przechodzimy do jadalni, przy której każdy prawdziwy kucharz ma swoje miejsce do zadziwiania gości - grill wraz z odpowiedniej wielkości ladą do przyrządzania posiłków. Nie może również zabraknąć pokoju dziecinnego, z huśtawkami i zjeżdżalniami.
Ciekawym pomysłem są oliwkowe ramki, w których mamy opis jak wykonać niektóre z przedstawionych w książce elementów. I tak możemy znaleźć porady jak wybudować drewnianą przegrodę, jak obsadzić dach rozchodnikiem, czy też projekt wykonania grilla wraz z miejscem do siedzenia. 
Chociaż większość rozwiązań wydają mi się bardzo trudne do zrealizowania w naszym klimacie, z przyjemnością oglądnęłam zdjęcia tych niesamowitych miejsc. Wpadło mi też do głowy wiele pomysłów na zagospodarowanie swojego ogrodu. Zwłaszcza na kącik dla dzieci, oraz na grill przy altanie. Będę teraz wyżywać się twórczo z książką Stevensa w rękach i może za jakiś czas przedstawię wam kilka szkiców moich projektów. Ale ostrzegam talentu malarskiego nie mam zbyt dużego. Za to za kilka lat będę mogła pokazać zdjęcia tego co udało mi się stworzyć po części dzięki inspiracji płynącej z tej książki.

Książka: Zamieszkaj w ogrodzie
Autor: David Stevens
Wydawnictwo: MUZA SA
Ilość stron: 176
Oprawa: Twarda
Cena: 49,99 zł

1 komentarz:

  1. Muszę się rozglądnąć za tą książką. Fajny blog:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...