sobota, 29 października 2011

Nasiona jodły kaukaskiej

W tym roku po raz pierwszy zebraliśmy z rodzicami nasiona jodły kaukaskiej z ich plantacji. Drzewa maja już ponad 10 lat ale dopiero jedna jodła obrodziła szyszkami- w liczbie 3 sztuk. Niestety nie mam zdjęć szyszek, gdyż akcja zbierania nasion wynikła bardzo niespodziewanie. W trakcie jesiennego spaceru po plantacji zauważyliśmy że szyszki zaobserwowane już w lecie zaczynają dosłownie się rozsypywać. Szybko  więc musieliśmy podjąć działania. Aby zabezpieczyć nasiona musiałam nawet poświęcić moją bluzkę, która teraz jest mocno poklejona żywicą. W sumie zebraliśmy około 800 sztuk nasiona. Na wiosnę więc będzie pierwszy wysiew własnych plonów.

4 komentarze:

 1. No to wyrośnie piękny las :-). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę szkoda Twojej bluzki, ale za to zostaniesz matką chrzestną młodych jodełek. Niech ich będzie aż 800. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Kasiu, bardzo fajne te nasionka, ale nie powinnaś ich przetrzymywać w foliowej torebce, bo nie mogą tam oddychać ani się wietrzyć. Najlepsza do tego jest torebka papierowa :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcie było zrobione tuż po przyjeździe z plantacji, gdzie jak pisałam zaskoczyło nas to nasionobranie :) Teraz przechowywane są przez moją mamę.

   Usuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...