czwartek, 3 lutego 2011

Jodła kaukaska (abies nordmanniana)


Jodła kaukaska bliska mi jest już od wielu lat.  Byłam jeszcze nastolatką ,kiedy to mój ojciec rozpoczął uprawę tego gatunku, przeznaczając je na choinki bożonarodzeniowe. Lata doświadczeń dały mi wiedzę praktyczną dość specyficzną, jednakże ciągle niekompletną na temat  tej jodły. 
Okazało się że jodła kaukaska bardzo dobrze radzi sobie na terenie górzystym, nie najlepiej znosi  zbyt dużą wilgotność podłoża, wymaga corocznego nawożenia, inaczej igły stają się żółtawe, a także narażona jest na działanie grzybów, zwłaszcza gdy jest dwu- trzyletnią sadzonką. Z ciekawostek mogę jeszcze dodać, iż wyjątkowo niebezpieczne dla jodły kaukaskiej okazały się sójki, które siadały latem na młodych czubkach łamiąc je i powodując deformację drzewa.

Moja jodełka to drzewko kilkuletnie, przesadzone jesienią z plantacji mojego ojca. Lepszym terminem na przesadzanie byłaby wiosna, ale wiosną prace budowlane wokół domu były jeszcze w pełnym rozkwicie  a do następnej wiosny ciągle było tak daleko, wiec postanowiliśmy spróbować przesadzenia we wrześniu. Patrząc na nią teraz, dochodzę do wniosku że jest trochę krzywo posadzona. Zapewne spowodowane jest to pracami ziemnymi na terenie na którym rośnie, przeprowadzanymi jakieś 2 miesiące przed jej posadzeniem. Może na wiosnę uda się ją delikatnie wyprostować. Rośnie ona w rogu działki i już w marcu ruszy budowa ogrodzenia. Mam nadzieję że bez uszczerbku dla jodełki.

A teraz zobaczmy co piszą o niej fachowcy:
Rozmiary: w ojczyźnie dorasta do 60 m wysokości i do 2 m pierśnicy, w naszych warunkach do 30 m wysokości, wzrost stosunkowo szybki, po 10 latach osiąga ponad 10 m.
Pochodzenie: Azja Mniejsza i zachodni Kaukaz
Igły: 1.4-4 cm, ciemnozielone, błyszczące z 2 białymi paskami,

Pąki: jajowate, czerwonobrązowe, bez żywicy,

Szyszki:cylindryczne, zwarte, długość 12-20 cm szerokość 4-5 cm,  początkowo zielone, potem ciemnobrązowe, bardzo często pokryte żywicą, drzewa luźno rosnące zaczynają obradzać nasiona w wieku 30-40 lat
Wymagania: gleba zasadowa, kwaśna, piaszczysto-gliniasta, żyzna, wilgotna (ale bez przesady, gdyż w zbyt wilgotnej system korzeniowy gnije), stanowisko słoneczne, ph gleby kwaśne lub obojętne, średnio mrozoodporna 
Ciekawostki:
  • nazwa abies nordmanniana pochodzi od profesora botaniki z Odessy z pochodzenia Fina Aleksandra von Nordmann żyjącego w latach 1803-1866,
  • jest odporna na zanieczyszczenia
  • Otwarta Encyklopedia Leśna podaje iż zima 1928/1929 oraz ostanie lata II Wojny Światowej były w Polsce wyjątkowo ciężkie dla jodeł kaukaskich ze względu na niskie temperatury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...